Ako vybrať sedlo na bicykel?

Jazdíte na rodinné cyklovýlety alebo sa jednoducho len v sedle bicykla radi udržujete v kondícii? Otlačené sedacie svaly a nepohodlie pri dlhej jazde nemusia byť vecou zvyku. Doprajte si luxus výmeny sedla na bicykel za nové a sami pri jazde pocítite ten rozdiel. Ako vybrať sedlo na bicykel sa dočítate v našom radcovi.

Jazdíte na rodinné cyklovýlety alebo sa jednoducho len v sedle bicykla radi udržujete v kondícii? Otlačené sedacie svaly a nepohodlie pri dlhej jazde nemusia byť vecou zvyku. Doprajte si luxus výmeny sedla na bicykel za nové a sami pri jazde pocítite ten rozdiel. Ako vybrať sedlo na bicykel sa dočítate v našom radcovi.

Doba čítania 7 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať sedlo na bicykel podľa pohlavia

Pánske

V prvom kroku vyberajte najlepšie také sedlo, ktoré je prispôsobené danému pohlaviu. Pánske sedlá na bicykel berú do úvahy špecifickú anatómiu sedacej oblasti. Preto bývajú dlhšie a o niečo užšie ako dámske sedlá. Najčastejšie dosahujú 143 mm.

Obľúbené sú predovšetkým verzie:

Pánske sedlá

Dámske

Dámske sedlá na bicykel zaujmú na prvý pohľad väčšou šírkou. Oproti pánskym 143 mm modelom dosahujú dámske najčastejšie 155 mm. Tieto sedlá sú väčšinou aj mäkšie a na celkovú dĺžku kratšie.

Medzi obľúbené modely patria:

Dámske sedlá

Detské

Vyrážate na celodenné výlety aj s deťmi? Myslite aj na ich pohodlie. Detské sedlá na bicykel sa nerozlišujú podľa pohlavia ale podľa veku. Bicykel samotný môže dieťaťu ešte vyhovovať, ale zo sedla už postupne rastie. Vtedy mu môžete zaobstarať niektorý z detských modelov, ktorý trochu pripomína sedlo dámske.

Obľúbené špecifikácie sú:

Detská sedla na bicykel

Výber sedla na bicykel podľa typu bicykla

Aké sedlo na MTB

Pridanou hodnotou sedla na MTB bicykel je tlmenie vibrácií a vysoká odolnosť. Tieto sedlá sú na prvý pohľad širšie, sú mäkšie ako cestné a oveľa pevnejšie.

  • Robustnejšia konštrukcia

  • Dobre tlmí vibrácie a nárazy

  • Vyššie vystuženie

  • Do náročných terénov

MTB sedla

Cestné

Pre milovníkov hladkého terénu, dlhé a rýchle jazdy sú určené sedlá na cestný bicykel. Tie sú ako stvorené pre váš aerodynamický skrčený posed a na ceste vám poskytnú maximálnu oporu.

  • Ľahká úzka konštrukcia

  • Vhodné na dlhšie vzdialenosti

  • Tvrdšie prevedenie

  • Na cesty a rovné cyklotrasy

Cestné sedlá

Trekingové

Na pomedzí cestných a horských stoja trekingové sedlá. Ak striedate terén s cyklotrasami, v sedle netrávite dlhé hodiny, potom vám tieto sedlá určite vystačia. Na tieto účely bývajú bohato vystužené a komfortne široké.

  • Vyššia výstelka

  • Širšie a mäkšie prevedenie

  • Vhodné pre rekreačných jazdcov

  • Tlmia otrasy v ľahšom teréne

Trekingové sedlá

Univerzálne

Rozmernejšie univerzálne sedlá využijete hlavne na krátke trasy po ceste, ale aj v ľahšom teréne. Od trekingových sediel sa líšia obvykle vyšším vystužením.

  • Vyššie vystuženie aj rozmery

  • Dostatočná opora na ceste aj v ľahkom teréne

  • Pre menej náročných jazdcov

Univerzálne sedlá

Odpružené

Radi sa vydávate v ústrety hrbolčekom a lesným koreňom? Potom vás zaujímajú odpružené sedlá na bicykel. Pri výbere sa ďalej zamerajte aj na sedlovku. Odpružená sedlovka dobre tlmí tvrdé nárazy a nepríjemné vibrácie prenášané na sedacie kosti.

Zdravotné

Pokiaľ sa stretávate s problémami, ako je zlý prietok krvi v panvovej oblasti, hemoroidy a problémy s prostatou, sú pre vás ideálne zdravotné sedlá na bicykel. Takým modelom často úplne chýba predná časť a tvoria ich iba dve sedacie plochy. Podľa ich tvaru sa im tiež hovorí motýlik.

Cyklistické sedlá - materiál a konštrukcia

Poťah

Pri výbere bežne narazíte na sedlá z kožených a syntetických poťahov. Kožené sedlá na bicykel sú jednoznačne odolnejšie proti drobeniu alebo pretrhnutiu.

Pokiaľ sa však pri jazde veľmi potíte alebo vám nie sú cudzie výlety v daždi, odporúčame siahnuť po sedle zo syntetickej kože. Tá sa lepšie udržuje a odoláva zvýšenej vlhkosti.

Výplň

Sedlá na bicykel bývajú vyplnené buď pevnejšou penovou výstelkou, alebo špeciálnym gélom. Všeobecne gél využijete ako rekreačný jazdec. Pokiaľ ste však stály cyklista alebo sa vyžívate vo veľmi dlhých trasách, voľte penu.

Gélové sedlá na bicykel svoj tvar mierne prispôsobujú jazdcovi, pocitovo sú pohodlnejšie, rýchlejšie sa však presedia. Pre svoje vlastnosti sú vyhľadávané aj gélové sedlá na horský bicykel. Penové sedlá ponúknu väčšiu oporu a dlhodobé udržanie tvaru. Rovnako sú ľahšie.

Gélová sedla na bycikel

Ližiny

Pri detaile produktu môžete naraziť aj na popis ližín, teda podlhovastých rúrok slúžiacich na prirobenie k sedlovej tyči. Lacnejšie sedlá mávajú ližiny vyhotovené z pevného hliníka alebo ocele. Ich nevýhodou je vyššia hmotnosť.

Pretekári a nároční cyklisti preto radšej volia kvalitnejší titán alebo drahší, zato ešte ľahší a pružnejší karbón.

Kostra sedla

Medzi ližinami a vystužením sa nachádza kostra sedla. Najkvalitnejšie kostry sa vyrábajú rovnako ako ližiny z čistého karbónu. Také modely skvele pohlcujú nárazy, a navyše vážia najmenej.

Na druhej strane stoja o niečo ťažšie plastové kostry. Tie sú pochopiteľne lacnejšie, pokiaľ však nejazdíte dlhé trate a ťažké terény, budú pre vás dostačujúce.

Rady na záver

Sedlá sa uchytávajú na sedlovú tyč, najčastejšie pomocou zámkového mechanizmu. Pred upevnením sedlovú tyč očistite a sedlo umiestnite ližinami do pripravených drážok. Potom sedlo ukotvite zhruba v polovici dráhy. Zatiaľ ale dotiahnite len tak pevne, aby ste mohli vykonať presnejšie nastavenie, teda výšku a sklon.

Sadnite si na bicykel a prešliapnite pedál do najvzdialenejšej polohy tak, aby ste mali nohu takmer prepnutú. Podľa tejto pozície nastavte výšku sedla. Pozor na to, že pokiaľ využívate tretry a sedlo nastavujete nanečisto bez nich, bude vaša noha o niečo nižšie.

Sklon sedla by mal byť vodorovný alebo mierne naklonený smerom dopredu. Špička sedla musí smerovať doprostred riadidiel. Ďalej skontrolujte predozadnú pozíciu sedla. Tú nastavíte podľa pedálov: umiestnite ich tak, aby boli v jednej rovine. Nohu položte na pedál, ktorý je viac vpredu. Vaše koleno by v tejto chvíli malo byť presne nad osou pedálov.

Sedlá rozhodne nemusíte nijako zložito čistiť a udržiavať. Po náročnejšej jazde alebo daždi sedlo utrite do sucha handričkou alebo obrúskom. Pokiaľ radi jazdíte v teréne, nezabudnite po jazde zbaviť sedlo nanesených nečistôt, a to aj v miestach ližín. V prípade, že má vaše sedlo poťah z prírodnej kože, pravidelne ho ošetrujte krémom a impregnáciou.

Pre osoby trpiace na zlé prekrvovanie v oblasti panvy a prostaty budú vhodnejšie špeciálne ergonomické modely napr. s vetracím otvorom uprostred sedla. Ten zaistí lepšie odvetrávanie a lepší prietok krvi v inkriminovanej oblasti.